Hurda Nedir

Hurda Nedir?

Hurda Nedir ? Sorusuna Yanıt Artık kullanmadığımız özelliğini yitirmiş, miadını tamamlamış eski eşyalara hurda denir. Hurda nedir? Diye merak edenlere bir bilgi eskiden plastik, kâğıt, cam ve metal ile sınırlı; olan hurda bugün geri kazanımı mümkün olan tüm malzemelere denmektedir. Yani ilerleyen teknoloji ile hurda kategorisine giren malzemelerin türünde önemli bir artış yaşanmıştır.

Hurdaya Değer Kazandıran Atık Yönetimleridir

Hurdanın bugünkü değerinin artmasında en önemli etken devletlerin yürüttüğü atık yönetimleridir, doğal kaynaklarını korumak isteyen, çevreye karşı duyarlı bir politika izleyen.Devletler atık yönetimi projeleri ile hurdacılığın ilerlemesine katkı sağlamaktadır.  İstanbul hurdacı eskiden küçümsenen hatta burun kıvrılarak anılan bir meslek iken bugün bir sektör haline geldi.

Hurda Çeşitleri Nelerdir?

Teknolojinin gelişimi de hurdacılık sektörünün büyümesine katkı sağladı, bir zamanlar değersiz eşyalar olan hurda bugün parasal değere sahip ve çeşidi artan malzemeler şeklini aldı.  Hurda çeşitleri demir, bakır, sarı, krom, alüminyum, kağıt, cam, plastik, teknolojik ürü atıkları ve otomotiv parçaları olarak sınıflandırılabilir.

Hurdacılık Sektörü Ülke Ekonomisine Katkı Sağlar

Hurdacılık sektörü dünya genelinde ve ülkemizde de atık yönetimi ve geri dönüşüm ile birlikte değerlendirilen meslek durumunda çünkü; geri dönüşümü mümkün olan her türlü hurdanın toplanması ve depolanması işini yürüten hurdacı ülke ekonomisine de önemli bir katkı sunan meslek çalışanı. 

Hurdacılık malzemenin ayrılmasını, işlenmesini, pazarlamasını, satışını ve geri dönüşümünü kapsayan bir sektördür. Tüm bu işlemler özel işçilik gerektiren konulardır bu yüzden bu işi meslek edinmek isteyenlerin hurda hakkında bilgi sahibi olması önemlidir.

Hurda Atık Değil Parasal Değeri Olan Malzemedir

Tüketici her konuda olduğu gibi hurda konusunda da son yıllarda bilinçlendi, birçok insan hurdanın önemsiz işe yaramayan malzemeler olmadığını artık biliyor. Bu insanlar hem parasal değeri hem de çevre kirliliğine sunduğu katkısını dikkate alarak atıklarını en yakın hurdacı çağırarak doğru şekilde değerlendiriyor. İnsanlar arsında atık olarak adlandırılan birçok malzeme geri dönüşümü mümkün olan hurdadır ve parasal bir değere sahiptir.

Hurdacılık Önemli Bir Sektör Halini Aldı

Önemsemeden çöpe atılan birçok malzeme işini iyi bilen hurdacılar tarafından ikinci ya da üçüncü ürün olarak hurdaya çıkarılmaktadır. Geri dönüşümde bu kadar büyük bir rol üstlenen hurdacılık sektörünün Türkiye’de bu kadar hızlı değişim sergilemesinin etkenleri arasında inşaat sektörü gelmekde. İnşaat sektöründe ki artış hurda piyasasını da hareketlendirmiş ve bu işin daha profesyonel ve daha kurumsal ilerlemesine imkân sağlamış durumdadır.

Ülkemizde De Hak Ettiği Değeri Almaya Başladı

Hurdacılık ülkemizde de son yıllarda hak ettiği değeri almaya başladı. Artık kendi kuralları olan, hurda fiyatları belirleyen bir sektör halinde, birçok sektör çalışanı ya da firması özellikle büyük şehirlerde mahallelere kendi ayrıştırıcı konteynırlarını yerleştirerek hurda toplama işlemini profesyonel bir duruma getirmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir