İkitelli Hurdacı

İkitelli Hurdacı

İkitelli Hurdacı Hurda Kullanılmaz hale gelen özelliğini kaybeden ama geri dönüşümü mümkün olan malzemelerin tamamına hurda denir, işi hurda toplamak olan hurdacı devletlerin atık yönetimlerinde ki ilk önemli basamaktır. Geri kazanım projeleri ile aynı kategoride değerlendirilmesi gereken hurdacılık; sektörü atık olarak adlandırılan ama değersiz atıkların dışında parasal bir değere sahip olan hurdaların toplanması noktasında önemli bir yer kaplar. Doğal kaynakların korunmasına, çevre kirliliğinin azaltılmasına katkı sağlayan İstanbul hurdacı mesleğini yapanlar ülke ekonomisine de çok ciddi oranlarda katkı ortaya koyarlar.

Hurdaönceleri eski metal, cam, plastik ve kağıt malzemeler olarak bilinirdi oysa şimdi teknolojik gelişmeler sayesinde; çok daha fazla çeşit malzeme hurda kategorisinde değerlendirilmekte. Doğal kaynakların korunması ve atık israfına son verilmesi için vatandaşlar duyarlı olmalı ve en yakın hurdacı ile eskiyen kullanılmaz hale gelen eşyalarını geri dönüşüm ile ekonomiye yeniden kazandırmalı.

İkitelli Bakır Hurdası Alanlar

Elektrik, elektronik, inşaat ve ulaşım gibi birçok sektörün atıklarından çıkan ancak bu atıklardan ayrıştırılan bakır hurdası metal hurdalar arasında en değerli hurdadır. Elektriği iletme özelliği, kolay şekil alması ve dayanıklı malzeme olması nedeni; ile birçok sektör tarafından kullanılan bakır metali pirinç ve bronz alaşımlarının üretiminde de kullanılır. Hurdacılık sektöründe bu özelliklerinden dolayı değerli bir hurda olan bakır çeşit ve özelliklerine göre depolanır, İkitelli bakır hurdası alanlar metali özelliklerine göre ayrıştırırlar.

İkitelli Demir Hurdası Alanlar

Demir dünyada en sık rastlanan geri dönüşümü kolay metaldir ve bu nedenle hurdacılık sektöründe vazgeçilmez bir öneme sahiptir. Sanayide ki her sektör tarafından kullanılan demir aynı zamanda çelik üretiminde de kullanılmasından dolayı ekonomiye ciddi katkılar sunmaktadır. Hurdası ile yenisi arasında fiyat farkının olmaması da hurdacılık sektöründe demir hurdasının değerini arttırmaktadır. İkitelli demir hurdası alanlar her türlü hurda demiri titizlik ile söker, keser ve nakliyesini gerçekleştirir.

İkitelli Sarı Hurdası Alanlar

Hurdacılık sektöründe sarı hurdası olarak nitelendirilen metal pirinçtir. Altın sarısı bir renge sahip olmasından dolayı bu ismi alan pirinç; metali bakır, ve çinko karışımından elde edilen dayanıklı bir alaşımdır. İletken yapıya sahip olan pirinç korozyona uğramaz, dayanıklı ve uzun ömürlüdür . İkitelli sarı hurdası alanlar tarafından önemli malzemedir. Hurdacılık zaman içerisinde önemli bir sektör halini aldı öyle ki sektör artık kendi kurallarını belirleyen ve hurda fiyatları; konusunda piyasada dengeleyici bir hal aldı.

İkitelli Alüminyum Hurdası Alanlar

Alüminyum hafif ama hacmi fazla olan ve birden fazla sektörde kullanılan bir metaldir. Hurdacılık sektöründe belki de en fazla alım satımı yapılan metal olan alüminyum hurdası birçok sektörün atıklarından elde edilir. İkitelli alüminyum hurdası alanlar tarafından toplanan metal atölye ve fabrikalarda geri dönüşümü yapılarak kullanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir