Hurdacılık Mesleği

Hurdacılık Mesleği -Hurdacılık Nasıl Yapılır? Hurdacılık, dünyanın en eski işlerinden biridir. Bir ofis, ev veya fabrikada kullanılmayan bazı eşyaların satılması veya atılması gerekir. Fırlatmak genellikle pek bir anlam ifade etmez. Hem maddi kayıp hem de çevre kirliliği demektir. Bu nedenle, en yakın hurda satıcısı ile iletişime geçerek bunları satmak akıllıca bir sistem olacaktır. Hurdalık nasıl para kazanıyor; satın alınan ürünlerin daha yüksek bir fiyata satılmasıdır. Hurda işi oldukça zor diyebiliriz.

Hurdacilik

Hurdacı Ne Yapar?

 • Hurdacılık nasıl yapılır; eski ve artık kullanılması imkansız olan ürünlerin satın alınması ve daha sonra bunların satılması şeklinde yapılan bir iş koludur.
 • Bu noktada aslında hurdacının bir aracı olduğunu hemen söylemek lazım.
 • Mantık çok basit.
 • Ofis, işletme, fabrika ya da evde kullanılmayan ürünler satılıyor. Bunu yapmak isteyen kişiler hurdacı ile hemen iletişim kuruyor.
 • Daha sonra hurdacı bunları satın alıyor.
 • Ardından önünde olan birden fazla yol içinden en uygun olanını kullanmakta.
 • Bunların içinde en bilineni ise geri dönüşüme yollamak.
 • İçinde demir olan bir hurda, kısa süre içinde  saf demir oluyor
 • Bu da bir satış anlamına gelmekte.
 • Çünkü birçok fabrika bunu ücret karşılığında alıyor.
 • Diğer yol ise hurdanın satılmasıdır.
 • Özellikle çok büyük zarar görmemiş olanlar için böyle bir alternatif de var.

Bu açıdan bakıldığı zaman çok iyi para kazanma yöntemleri içinde dikkat çekmekte.

Hurdacı Ne Tip Ürünler Satın Alır?

Hurdacılar birçok farlı ürünü satın alabilmekteler. Bunların içinde saclar var. Aynı zamanda vinçlerin hurdası çok sık satılan ürünlerin başında geliyor.  Pimapen ve PVC ürünler her daim çok büyük bir ilgi görüyor. Bunun yanı  sıra bilgisayar hurdası, çatı makası, pano ve su ile yakıt tankı gibi ürünler de satın alınır.

Hurdacılık Mesleği ile Nasıl Para Kazanılır?

Para kazanmak son derece kolay. Buna göre kesinlikle piyasa şartlarını bilmek lazım. Genellikle bunun dışına çıkmak pek tavsiye edilen bir yol değil. Önemli olan müşteri bulmak. Peşin çalışmak son derece mühim. Ancak bu şekilde para kazanılabilir.

Hurdacı ile İletişim Kolay mı?

İletişim kurma konusunda hiçbir sorun yok. Artık işletmelerin bu konuda kurumsal bir yapıya sahip olduklarını görmekteyiz. Firmaların kendilerine ait olan telefon numaraları var. Bunların üstünden arama işlemini, haftanın her günü yapmak çok kolay.

Hurdacılık Mesleği – Hurdacılık Nasıl Yapılır?

Hurdacılık mesleği; günümüzde Geri dönüşüm sesli olarak bilinmektedir. Bundan seneler öncesinde Bu mesleğin adı Evet hurdacılıkta. Fakat gelişen teknoloji ile beraber ismi geri dönüşüm sektörüne dönüştü. Yerüstü madenciliği olarak bilinen Hurdacılık; doğal kaynakları korumak ve çevre kirliliğini önleyip ülke ekonomisine katkıda bulunmak için yapılan bir hizmettir. Titizlik gerektiren bir  hizmetleri ve bu dolayısı ile her önüne giden Hurdacılık mesleğini layığı ile yerine getiremez. Peki, Hurdacılık nasıl yapılır? Hurdacılık; kurumsal  firmalardan ya da bireysel kişilerden toplanan ikinci el malzemeleri tekrardan kullanılabilir duruma getirerek yapılır. Kullanılmış ve kullanım ömrünü tamamlamış olan ürünleri sizde hurdacılara verebilir ve katkıda bulunabilirsiniz.

Hurdacılık Nedir?

Hurdacılık mesleği çok önemli ve değerli bir meslektir. Peki, hurdacılık nedir?   Kullanılmayacak durumda olan bütün eşyalar hurdacılık kapsamında toplanır ve bunun ardından ise geri dönüşüme gönderilmesi için toplanır. Bunun ardından işlenir ve tekrardan insanların kullanımına hazır hakle getirilir.  Her sene onlarca ton hurdacılık kapsamında ülkemize birçok malzeme ham madde olarak geri gelmektedir. Ülkenin ekonomisi hurdacılık sektörü sayesinde ayakta kalır. Ülke ekonomisine katkısı inanılmaz fazladır. Aynı zamanda çevre ve doğa korunur. Çünkü doğaya atılan malzemeler toprağa karışır. Buda insan sağlığını ve diğer canlıları olumsuz bir şekilde etkiler. Yemyeşil bir alan için ise mutlaka bu malzemelerin doğaya atılması değil hurdacılara verilip geri dönüşüme gönderilmesi şarttır. Şimdi sizlere hurda nedir konusundan bahsetmek istiyoruz. O halde gelin beraber bu konuya bakalım

Hurda Nedir?

Doğada bulunan her şey hurdamıdır? Hayır, doğada bulunan bütün her şey hurda değildir. Kullanılacak durumda olan malzemeler ve eşyalar hurda değildir. Hurda diyebilmemiz için; malzemelerim, eşyaların işlevini yitirmiş ve kullanım ömrünü tamamı ile doldurmuş olması gerekir. Peki, tam olarak hurda nedir ve hurda çeşitleri nelerdir? Aliminyum, krom, bakır, akü, döküm, elektronik, profil, pimapen, nikel, çelik, kurşun, sarı, kompozit, tahta, kablo, çinko, kızıl, tel, kağıt, pet şişe, karton, demir, plastik v.b dir.

Hurdacı Ne İş Yapar?

Hurdacılar ile sokakda sürekli karşılaşırız. Peki, hurdacı ne işe yapar? Hemen sizlere bu konudan kısaca bahsedelim. Hurdacı; sokakta bulunan atık malzemeleri, eşyaları toplar. Sadece sokakta bulunan malzemeler değildir. Çünkü günümüzde pek çok hurdacı kendini geliştirmiş ve kurumsal bir firma haline dönüşmüştür. Bu sebeple de bireysel ve aynı zamanda kurumlarda bulunan kullanım ömrünü tamamlamış malzemeleri alır. Daha sonra bu hurdalık malzemeler belirli seviyeye gelene kadar bekletilir ve biriktirilir. Biriken ve belirli seviyeye gelen hurdalar ise ayrıştırıldıktan sonra geri dönüştürülür.

Hurdacılık Mesleği Nasıldır?

Hurdacılık nasıl meslek? Sorusunun cevabı şimdi sizlere detaylı bir şekilde özetleyelim.  Aslında doğrusunu söylemek gerekir ise hurdacılık zor bir meslektir. Bu sebeple de her insan yeterli bir şekilde hurdacılık mesleğini yapamaz.  Aynı zamanda günümüzde çok sayıda hurdacı bulunduğu içinde rekabet çok fazladır.  Hurdacılık mesleğini yapmak için öncelikle kişinin belirli bir miktar birikiminin bulunması gerekmektedir. 

Ne kadar çok yatırım yapılır ise o kadar çok kar elde etme olasılığı olur.  Her zaman profesyonel ve aktif bir şekilde çalışılır ise iyi bir meslektir. Bunun için firmanın kendini geliştirmesi ve profesyonel olması gerekmektedir. Hurdacılık için bir küçük dükkân ve aynı zamanda birkaç kamyon bulunması gerekir. Alanda çalışacak kişilerin ise yeterlilik belgesi ve aynı zamanda sertifikası olması gerekir. İşini layığı ile yapan ve uzman bir şekilde çalışan kişiler için bu meslek son derece iyidir.

Diğer yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.