Hurdacılık

Hurdacılık, beklenenden çok daha kritik olan ve toplumda önemli bir rol oynayan temel bir profesyonel alandır. Günümüzde klasik yaklaşımlar izlenerek hurda işinin modernize edilmiş tekniklerle desteklendiği ve teknolojik cihazlarla güncel tutulduğu açıkça görülmektedir. Günümüzde bu kapsamda sunulan profesyonel ve kurumsal hizmetler ile geri dönüşüm çalışmaları oldukça verimli bir şekilde yürütülmektedir.

Hurdacılık Nedir?

Hurdacılık nedir? Merak edenler için bu mesleğin teknik tanımının “Eski, deforme olmuş, kullanılamaz hale gelen metal, kağıt ve plastik nesneleri toplayan ve geri dönüştüren meslek grubu” olduğunu belirtelim. Bu tanımdan da anlaşılacağı üzere hurdacılar geri dönüşüm faaliyetlerinde büyük rol oynamaktadır.

Hurda Alıcıları Ne İş Yapar?

Hurda Alıcıları Ne İş Yapar? Sorusu, günümüzde çok daha fazla kişinin sorduğu temel sıyırıcı sorular arasında yer alsa da, hurdacılar;

  • Her türlü deforme olmuş, yıpranmış veya kullanılamaz durumdaki beyaz eşya, ev eşyaları, elektronik cihazlar
  • Demir, çelik, bakır ve plastik ve benzeri tüm ürünler
  • Krom, kurşun, doğal nikelden yapılmış tüm ürünler
  • Kağıt, karton, gazete, dergi ve ambalaj atıkları
  • Her türlü ahşap ürünler
  • Araba lastikleri, piller, elektronik ekipman parçaları ve Pimapen atıkları

Neredeyse akla gelebilecek her türden oldukça geniş bir ürün yelpazesinden hurdacılar ne satın alıyor? Sorunuzun cevabı içinde bulunabilir.

Hurdacılık Çalışmalarının İşlevi

Hurdacılık faaliyetlerinin en temel işlevi belirtilmiş olduğu gibi toplumun genel gelişmişliğinin artması adına üretilen ürünlerin geri dönüşüm faaliyetleri ile tekrardan kullanılma kazandırılmasıdır. Bununla birlikte çevre ve doğanın korunması da yine atık temizleme hizmetleri sağlayan hurdacıların en temel işlevleri arasında yer alır.

Hurdacılığın Toplumlara Katkısı

En yakın hurdacı hizmetleri ile toplumların gelişmişlik seviyelerinin artması ve en önemlisi de özellikle başta büyükşehirlerde yaşanan çevre kirlilikleri ve kötü görüntülerin tamamen ortadan kaldırılmasıdır.

Profesyonel Hurdacılık Hizmetleri Nedir, Ne İşe Yarar?

Profesyonel hurdacılık hizmetleri ile bilindik hurda alım faaliyetlerinin aksine kurumsal bir düzleme dayanır. Modern yaklaşımların benimsendiği yönetim anlayışı ile faaliyet gösteren hurdacılar, tek bir telefon ile en yakın hurdacı hizmetlerini talep edilen tüm bölgelere götürür ve hurda alım çalışmalarını gerçekleştirir.

 

Hurdacılık günümüzün yaygın mesleklerinden olup ülkemizde geri dönüşüm sektörünün gelişmesiyle de amatörlükten çıkıp profesyonelleşen bir meslektir. Ülkemizin birçok ilinde yaygın olan hurdacılık mesleği genellikle İstanbul, Ankara gibi büyük ve sanayileşmenin yoğun olduğu yerde yapılmaktadır. Bizler de hurdacılık sektörünün uzun yıllar içerisinde olan bir firmayız.

Günümüzde de hurdacılık işlerini profesyonel ekip ve ekipmanlarımızla daha modern yapmaktayız. Hurdacılar Birliği olarak İstanbul kentinin Avrupa ve Anadolu yakalarında hurda sektörü üzerinde hizmet vermekteyiz. Birliğimiz tüm hurda işleriniz için yani bina yıkım söküm, çatı söküm, şantiye hurdası, fabrika hurdası vb. tüm hurda çeşitleriniz için bulunduğunuz bölgeye en yakın ve alanında uzman hurdacı firmasını sizlere yönlendiriyor.

Firmalarımız çalışmalarını gerçekleştirmeden önce çevre düzeni ve korumasını sağlayıp çalışmalarına öyle başlamaktadır. Çalışma sonunda sizlere veya çevreye en ufak bir hasar vermemek birliğimizin ve firmalarımızın öncelikli prensiplerindendir. Ülkemizde geri dönüşüm sektörünün gelişmesi ve hurdacılık işlerinin artık daha modern bir şekilde yapılmasından dolayı da ülkemizde hurda çeşitleri artmıştır. Bu nedenle de birçok ürünün geri dönüşümü sağlanabilmektedir.

Hurdacılar Sitesi
Hurdacılar Sitesi

Hurdacılar Sitesi

Büyük kentlerde kent mimarisini ve çevre düzenlemesini bozmamak adına hurdacılık işletmelerinin ve tesislerinin bir sanayi içerisinde veya hurdacılar çarşısı içerisinde olduğunu görmekteyiz. Kentlere göre değişiklik gösteren bu toplu yerler genellikle hurdacılar sitesi veya hurdacılar çarşısı olarak adlandırılır. Bu yerlerde farklı hurda çeşitleri için geri dönüşüm tesisleri bulunur.

Birliğimizin de İstanbul genelinde hurdacılar sitesi ve hurdacılar çarşısı içerisinde bünyesinde bulundurduğu hurdacılar mevcuttur. Tüm firmalarımızın alanında uzman olarak çalışma yaptığı hurda çeşitleri vardır. Örneğin demir hurdası alanında çalışan firmalarımız İstanbul’un Avrupa ve Anadolu yakasından demir hurdalarını hurda taşıma araçları ile taşıyıp hurdacılar sitesindeki toplama merkezlerine getirirler. Bu hurda toplama merkezinde biriken demir hurdaları belirli bir kütleye ulaştığında ise geri dönüşümün temeli olan eritim fabrikalarına götürülüp geri dönüşümü sağlanmaktadır.

Hurdacılar çarşısı içerisinde bulunan diğer firmalar da aynı şekilde İstanbul genelinden hurda toplamaktadır. Topladığı bu hurda çeşitlerini biriktirip belirli bir kütleye ulaşınca geri dönüşümü sağlamak için fabrikalara götürmektedir. Sizler de hurda ve hurdacılık işlemleriniz için bizlerle iletişime geçip geri dönüşüm sektörüne katkıda bulunabilir ve yaşadığınız şehrin daha yaşanılabilir olmasına yardımcı olabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.