Mareşal Çakmak Hurdacı Güngören

Türkiye’de Hurdacılık Sektörü

Türkiyede hurdacılık sektörü gelişen teknoloji ile zaman içerisinde katlanarak artmaya devam etmiştir. İnsanlar hurdacılık sektörü hakkında önyargılara sahip olsa da şu an sağladığı istihdam, geri dönüşüm ve diğer katkıları ile şaşırtıyor. Gerek ülkemiz gerekse de dünya içerisinde büyük bir Pazar payına sahip olan hurdacılık sektöründe, toplama ve ayıklama işi yapan kişi ve tesisler yer almaktadır. Bunların haricinde de son teknoloji ürünü makinelerle donatılmış geri dönüşümü sağlayan büyük çaplı kuruluşlar da bulunmaktadır. Türkiyede hurdacılık Yapılan çalışma planları doğrultusunda hem maddi hem de çevresel boyutta büyük kazanımların sağlandığı aşikardır.

Türkiye’de Hurdacılık Sektörü Ne Durumdadır?

Türkiye’de hurdacılık sektörü son 20 yılda hiç olmadığı kadar zirveye çıkmıştır. Birçok sektörde olduğu gibi hurdacılık alanında da öncülüğü İstanbul almaktadır. Anadolu ve Avrupa’da her ilçede hizmet sağlayan hurda tesisleri sitemizin sağladığı misyonla dijital ortamda ulaşılabilir hale gelmiş olup tek bir çatı altında toplanılmıştır.

Büyük ölçekli holdinglerin özellikle otomotiv ve makine sektöründe nitelikli demir çelik üretimi sağlamak için hurda geri dönüşümünden faydalandığını görüyoruz. Holdinglerin bünyesinde kurulan tesislerde demir, çelik, bakır gibi pek çok malzeme hurdadan sağlanabilmektedir. Bu anlamda hurdacılık sektörüne ülke ekonomisine olumlu anlamda dönütleri olduğunu söyleyebiliriz.

Türkiye’de Hurdacılık Sektörüne Nasıl Girebilirim?

Türkiye’de hurdacılık sektöründe kamu kuruluşları ve yasalar çerçevesinde büyük önlemler alınmıştır. Bireysel olarak hurda toplam içerisinde yer alan kişileri bağlamayan bu yasal düzenlemeler tesis açamayı düşünen kişileri fazlasıyla ilgilendirmektedir. Tesis açmak için öncelikli olarak hurdacılık belgesi olarak da bilinen Tehlikesiz Atık Toplama ve Ayırma Belgesi’nin alınması şart koşulmuştur. Bunun haricinde hurda toplama ve işleme alanı olarak kullanacağınız tesisinde belli standartlara uygun olması büyük öneme sahiptir. Tesisinizde çalıştıracağınız personellerin belli başlı yetkinliklere sahip olması gerekir. Örneğin tesisinizde radyasyon ölçme cihazı bulunacaksa, bir personeliniz radyasyon cihazı kullanımı ile ilgili eğitim sertiifikasına sahip olmalıdır.  Bu standartları sağlayamadığınız taktirde hurdacılık sektöründe profesyonel anlamda yer alabilmeniz ne yazık ki mümkün değildir.

Hurdacılık Sektörü Türkiye İçin Neden Önemlidir?

Ekonomik anlamda eski gücümüzün var olmadığını gördüğümüz bu günlerde üretim faaliyetlerinden çok tüketim faaliyetlerinin revaşta olduğunu biliyoruz. Hal böyle olunca da ihracat oranı ithalat oranının çok gerisinde kalmaya devam ediyor. Sıfırdan üretim gerçekleştirebileceğimiz fabrika türevi yapılar zaman içerisinde etkilerini kaybetmektedir. İhracat anlamındaki açığı kapatmak adına hurdacılık sektörü gibi sektörlerin icraat göstermesi büyük bir adım olarak nitelendirilebilir. Hurdacılık sektörü öncelikle birçok kişiye istihdam sağlamasının yanı sıra geri dönüşüm faaliyetleriyle dışa bağımlılık durumunu da daha az bir seviyeye indirgemeyi sağlıyor diyebiliriz. Bu sebeple hurda toplama, ayıklama, temizleme ve geri dönüşüm adımlarının sağlanacağı iş kollarının arttırılması ekonomi adına oldukça önemlidir.

Türkiye’de hurdacılık sektörü isimli yazımızda hurdacılık sektörünün amaçları, gereklilikleri ve sağladığı katkılar hakkında bilgiler verdik. Diğer konulardaki yazılarımız için sayfamızı ziyaret etmeye devam edin.

One thought on “Türkiyede Hurdacılık”

  1. Geri bildirim: Eyüp En Yakın Hurdacı - En Yakın Hurdacı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir