Hurdacı Firmasından Tavsiyeler

HURDACI FİRMASI OLARAK HURDACILIK YAPMAYI DÜŞÜNENLERE TAVSİYELER

Hurdacı Her geçen gün genişleyen hurdacı ailesine katılmayı düşünüyorsanız bu yazıyı iyi okumanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü tamamı yaşanan hatalardan ders çıkarılarak kaleme alınmıştır. Ayrıca yöntem olarak tutan, işimizi kolaylaştıran ipuçlarını da sizinle paylaşmak istiyoruz. Sizlerde bu işe adım atmak isterseniz mutlaka bunu makaleyi okumanız gerekli

Hurda geri dönüşümü halen ülkemizde kârlı bir iştir. Çalışma şartları zor ve çok tehlikeli bir iş olsa da dürüst çalıştıktan sonra alnınızın akıyla iyi bir kazanç sağlamış olursunuz. Bu işe başlamadan önce kendinize bir hedef belirleyin ve bunun için rota çizin. Örneğin; siz hurdacı olarak toplayıcılık mı yapacaksınız yoksa direk hurdacılardan alarak fabrikalara mı satacaksınız. Bu ikisi arasında dağlar kadar fark var. Çünkü birinde hurdayı bizzat kendiniz temin edip aracı hurdacılara satarken diğerinde siz hurdacılardan alıp fabrikalara satacaksınız. Her ikisi için de işlerin nasıl yürüdüğünü öğrenmelisiniz ki yazının ilerleyen bölümlerinde detaylı bir şekilde ele alacağız.

 1. Hurda Ticareti
  Hurda Ticareti

  Hurda Ticaretini Öğrenin

Hurda alım satım işi riskli bir iştir. Özellikle de metal hurda alımı ve satımı kritik önem taşır hurdacılıkta. Çünkü günlük yaşamda en çok rastlanan malzemeler metal eşyalardır. Doğal olarak da hurdaya çıkan malzemeler çoğunlukla metal ağırlıklı olmaktadır. Hurdacı firmalarının çoğu metal üzerine çalışırken tek kalem üzerine çalışanlar da vardır. Sonuç olarak metal hurda geri dönüşümü vazgeçilmeyecek derecede öneme sahiptir.

 1. Hurdaları Tanıyın

Hurdacılık işinden zarar edip batmamanın en önemli unsurlarından bir hurda çeşitlerini bilmektir. Atasözümüz var ya hani “bilmemek değil öğrenmemek ayıp” diye. Hurda sektörü için çok doğru bir sözdür. Çünkü binlerce hurda cinsi ve bunların türevi var. Bunların her birinin kendine göre bir değeri ve kullanım alanı var. Size çok değerli görünen bir hurda aslında çöp tabir edilen geri dönüşümü mümkün olmayan bir atık da olabilir. Bu nedenle özellikle mesleğe başlangıçta hurdaları tanıyamazsanız bile mutlaka bilenlere danışın. 0539 698 67 83

Müşterilerinizden numune istemekten çekinmeyin. Malına güvenen adam zaten örnek vermekten kaygı duymaz. Size verilen numune hurda için ise birkaç farklı bilirkişiden bilgi edinin. Fiyat ve hurdanın pazar – piyasa durumu oldukça kritik bir öneme sahiptir. Günümüzde temel hurda türleri için birçok hurda tanımlama sensörleri mevcuttur. Bunlar kolayca kullanılarak çok kısa süre içinde elinizdeki hurdanın cinsini hatta varsa alaşım oranını dahi söylüyor. Bunları temin etmek için çok para harcamaya da gerek yok Çin’de alış veriş yapabileceğiniz birçok siteden satın alabilirsiniz.

 1. Hurdaları Tanıma
  Hurdaları Tanıma

  Fiyatlandırma Mantığını Öğrenin

Ticaretin temel felsefesidir bir ürünü sattığından ucuza almalısın ki para kazanabilesin. E hurdacı olarak önce hurdayı satın alıyoruz sonra satıyoruz. O zaman nasıl olacak bu iş? O zaman da devreye fiyatlandırma algoritması giriyor. Bir hurda malzemenin alımı ve satımı arasındaki tüm süreci yakından bilen (bilmiyorsan bile bir bilene danış) biri olarak girdi çıktı analizi yapmalısınız. Bunlar arasında en önemlisi siz bu hurdayı kaça satabileceksiniz. Sonrasında ek masraf ne olacak. İşçilik, taşıma, araç gereç, yakıt gibi masraflar üst üste gelince kar edelim derken zarar etmeyin. Yani işin özeti müşteriye hurdası için öyle bir fiyat verin ki hem siz para kazanın hem de müşteri başkasına satmayı düşünmesin bile. İstanbul’da hurdacı deyince gerçekten gelir etme yeteneği oldukça yüksek kişiler geliyor akla. Matematik dehası diyebileceğimiz bu kişilerin hayatı hakkında kitap yazılsa çok satanlar arasına girer.

 1. Hurdayı Kime Satacaksınız?

Hurdamızı gittik aldık. İyi güzel de ne yapacağız bu hurdayı. Cinsine bağlı olarak bazı hurdalar oldukça geniş alan kaplamaktadır. Piyasa verilerine göre genelde hurdacılar depoda tutmak yerine doğrudan veya aracı firmalar aracılığı ile geri dönüşüme gönderirler. Burada hurdayı aracıya mı yoksa fabrikaya mı satacağınız tamamen size bağlı. Çünkü hurda tonajınız yüksek değilse büyük fabrikalar sizi muhatap olarak görmüyor. Mecburen aracı firmalara gitmek zorunda kalıyorsunuz. Ancak bunlar arasında da öyle firmalar var ki elini kaptıran kolunu alamıyor. Çek senet gibi ayak oyunları ile hurdanızı kaptırabilirsiniz. Referansı sağlam olan firmalar çoğunlukla yamuk yapmak istemezler çünkü size atacakları ufak bir kazık onların piyasadaki isimlerini karamak demektir. Kolay kolay hurdacı firmaları bunu göze almazlar. Size düşen hurdanızı hangi şartlarda alçakları, ne kadardan alacakları, fire oranları gibi bilgileri satacağınız yerden öğrenmek ve ona göre karar vermek.

 1. Hurda Alan Yerler
  Hurda Alan Yerler

  Dükkân, Araç, Personel Ve Gerekli İzin Belgelerinin Alınması

Hurda işinde geniş bir vizyona sahipseniz sizi kimse tutamaz. Çünkü piyasa her geçen gün daha da genişliyor. Bu genişlemede adımlarınızı doğru ve zamanında atarsanız çok büyük kazanç elde edebilirsiniz. Doğru adımlardan kastımız;

Hurda dükkânı:

Aldığınız hurdaları anında elinizden çıkarmak genellikle olası olmuyor. Bir bakıma bazen de mantıklı bir işlem olmuyor. Özellikle karma hurda diye bilinen alüminyum, bakır ve demir karışımı bir hurda alımı yaptıysanız bunu dükkânınızda ayrıştırıp satmak sizin için daha kârlı olacaktır. Ayrıca sabit bir mekan sahibi olmak hemen hemen her iş kolu için bir güven kaynağıdır. Bugün internetten mezar bakım hizmeti için firma araştıran bir vatandaş bile sabit bir ofisiniz var mı diye soruyorsa siz işin boyutunu düşünün. Üstelik dükkân açtığınız bölgede insanlar sizi benimser ise nakliye masrafı olmadan sürekli bir hurda akımı yaşarsınız. Bu durum özellikle ilk aylarda sizi oldukça rahatladır.

Araç temini:

Hurda satın almak için uzak bölgelere gitmeniz gerekiyorsa mutlaka bir kamyonete ihtiyacınız var demektir. Zamanla hurda alımında daha pratikleşmek için hurda yükleme vinçleri, kamyonlar veya tırlar satın almak isteyeceksiniz. Burada önemli olan o aracın sizin işinize ne kadar yaradığıdır. Mesela bir kamyonu satın almak yerine kiralasanız daha mantıklı olur muydu? Vinç için o kadar para ödemeye gerek var mı? Gibi soruları sürekli kendinize sorarak cevaplar arayın. Ayrıca siz siz olun her araca ayrı ayrı sigorta ve kasko yaptırın. Çuvalla para döküp yıllık cüzi bir miktar para ödemekten kaçmayın. Aksine eşeği sağlam kazığa bağlayın kafanız rahat etsin.

Personel temini:

Kesinlikle firmanızı lider konuma getirecek en önemli kısım çalışanlarınızdır. Şirketiniz bir aile şirketi bile olabilir ama sonuçta başka insanlara hizmet veriyorsunuz. İnsan ilişkileri iyi olmayan kimseler çevrelerini kendilerinden uzak tutarlar. Bu gibi durumlarda insanlar hem güven duymaz hem de işin devamını dilemez. Oysa güler yüzlü tatlı dilli çalışanlar çok büyük problemler yaşanan müşterileri bile yatıştırmayı başarır ve işi bir şekilde bağlar. Hurdacı olarak beraber çalışacağınız kişileri gerçekten çok iyi seçmelisiniz. İşinizi kendi işiymiş gibi benimseyen personeller nasip olursa geri dönüşüm sektöründe çok hızlı yol kat edersiniz. Ama çalışanın hakkını da her zaman vermelisiniz. Siz bir işten milyarlar kazanırken çalışanlarınız kuru ekmeğe talim ediyorsa yazık sizin iş ahlakınıza. En önemlisi de çalışanlarınızın sigortasını yaptırın ve düzenli ödeyin.

Hurdacılık İçin Gerekli İzin İşlemleri

İlgili belediyelerden, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan geri dönüşüm işi yapabilmenize olanak tanıyan izin ve yetki belgelerini temin etmeniz gerekmektedir. Bu işlemler için sizin yerinize iş takibi yaparak süreci hızlandıracak kişiler bulabilirsiniz. Bazı maliyeciler böyle bir yardımda bulunabilir. Maliyeci demişken lütfen verginizi kuruşu kuruşuna ödeyiniz. En son isteyeceğiniz şey devletle veya belediye ile bu tarz bir sıkıntı yaşamak olur. Firma siciliniz bozulursa hiçbir devlet kurumu ihalesine giremezsiniz.

 1. Hurda işçilik Takvimi
  Hurda işçilik Takvimi

  Planlı Ve Programlı Olun

Hurda piyasası atıklardan oluşabilir ama bu bir iş koludur sizin dağınık olmanıza gerek yok. Aksine tedbirli ve düzenli olmak size çok şey katacaktır. Belirli bir iş takvimi kullanmak, bir ajanda sahibi olmak birçok işi aynı anda takip etmenizi kolaylaştıracak ve daha az emekle daha çok para kazanmış olacaksınız. Bireysel çalışırken de firma olarak çalışırken de en azından günlük girdi çıktı kaydı tutun. Aldığınız mal ne kadar, kaçtan aldınız, kimden aldınız, ne zaman aldınız gibi bilgileri günlük olarak hem alınan hem satılan hurdalar için yazılı olarak kaydederseniz kafanız oldukça rahatlar. Hatta ekstra işiniz için yapılan masrafları bile yazmalısınız.

Zor görünebilir, kim uğraşacak diye erinebilirseniz. Ama inanın birkaç gün deneyince vaz geçmeden yaparsınız. Üstelik kayıt için akıllı telefona bile kurulabilecek bir sürü program var. Ama en mantıklısı hem bilgisayarda hem de mobilde kullanılabilen bir veri tabanı ağına sahip yazılımlardır.  Çünkü yedekleme yapmak, istenildiğinde kağıda çıktı almak ve paylaşmak gibi özellikleri ilerleyen zamanlarda kullanmak isteyebilirsiniz. Şuan İstanbul’da hurda geri dönüşüm işi yapan birçok hurdacı günlük ne kadar kazanmış bilmiyor. Hatta aylık takibini dahi yapmayanlar var. Bu gerçekten de tam anlamıyla saçmalık. Çükü bir işten kâr mı zarar mı ettiğinizi bilirseniz o işi ona göre yaparsınız. Hurdadan toplamda zarar etmiyor olabilirsiniz ama bazı işlerden zarar ettiğinizi bilseniz belki o işe tekrar gitmeyeceksiniz. Ama elinizde bunu size net gösteren bir çizelge olmadığı için zarar etmeye devam ediyor olabilirsiniz.

 1. Hurda Alımında Güvenlik
  Hurda Alımında Güvenlik

  Her Tür Güvenlik Önlemini Alın

Hem dükkân için hem de bireysel anlamda güvenliğiniz sağlandığından emin olun. Dükkan giriş çıkışlarını, iç sahayı ve çevre sokak bölümlerini gören güvenlik kamera sisteminiz olsun. Hatta karşılayabiliyorsanız alarm sistemli kepenk taktırın. İnanın profesyonel hırsızların en sevdiği güvenlik önlemi köpeklerdir. Çünkü bir et parçası ile saatlerce uyutulabiliyorlar. Köpek beslemeyin demiyoruz besleyin tabi ama hobi olarak besleyin. Gerçek anlamda güvenlik önlemi almadan köpeği de tehlikeye atmış oluyorsunuz. İnşaat sektörünün bitmesi üzerine hemen hemen herkes hurdacı olmaya karar vermiştir.

Ayrıca dükkânda hiçbir zaman yüklü miktarda para bırakmayın. Çelik kasalar vs. gözünüzü boyamasın. En güvenilir kasa bankadır. Gidin günlük hesabınıza yatırın. Çok iyi biliyoruz hurdacı işini en iyi sıcak parayla yapar. Ama hırsızlarında en sevdiği şey sıcak paradır. Mümkün olduğunca müşterilerinize ödemeyi banka aracılığı ile yapmaya çalışın. Hatta düzenli hurda aldığınız müşteriler varsa onlardan banka hesabı açtırmalarını isteyin. Akıllı telefonlar üzerinden tüm bankaların mobil şube programları kullanılabilmektedir. Başka bir konu ise en ufak bir şüpheniz dahi olsa hırsızlık sonucu temin edinilen hurdaları satın almayın. Haksız yere hapis dahi yatabilirsiniz. En kötüsü ise tertemiz isminizin karalanmasıdır.

 1. Hurda Temini
  Hurda Temini

  Hurda Temini İçin Sürekli Saha Analizi Yapın

İstanbul’da farklı noktalardan farklı türde hurda malzemelerin yoğunluğu değişmektedir. Sizin için hangi hurda türü daha mantıklı ise ona odaklanın ve onun çıktığı bölgeyi birincil saha olarak işaretleyin. Çalışmalarınızda buraya ağırlık vermeniz size hem zaman hem para tasarrufu sağlar. Örneğin eğer şantiye sahalarından demir hurdası almayı önemsiyorsanız yeni inşaatlar yapılan bölgelere kapağı atmanızı tavsiye ederiz. Yok imalat atığı hurdalar sizin için daha cazip ise o zamanda endüstri fabrikalarının bulunduğu bölgelere bakmanız daha iyi olacaktır.

 1. Hurdacı Reklamı
  Hurdacı Reklamı

  Tanıtım Ve Reklam Çalışmaları Yapın

Hurda alımında gerçekten çok iyi hizmet veriyor olabilirsiniz. Ama herkesiz size referanslarınız aracılığı ile ulaşma imkanı yok. Bu durumda da gerek sosyal medya, gerek internet gerekse de Google gibi arama motorlarını kullanmak sizi her zaman bir adım daha ileriye taşır. Hurdacı olarak ben ne anlarım bunlardan diye düşünebilirsiniz. Böyle düşünüyorsanız size katılmıyoruz çünkü öğrenmesi zor değil. Ancak vakit olarak uğraşamayabilirsiniz. Buna hak veririz. O zaman da tüm bu işleri sizin yerinize düzgünce yapan kişileri bulabilirsiniz. Örneğin Hurdacılar Birliği olarak bizim de çalıştığımız Reklam Yazılım 0539 555 97 68 (http://www.reklamyazilim.com)  firmasını bu konuda öneririz. Hurdacı reklamı konusunda kendisini kanıtlamış bir firmadır. Özetlersek eğer web siteniz mutlaka olsun, teknoloji çağındayız ev hanımlarının bile elinde sürekli akıllı telefonlar var. En ufak bir bilgiyi bile internetten google’ye yazarak buluyoruz. Büyük firmalar sizin büyüklüğünüze internetteki durumunuza da bakarak karar veriyor. Özellikle ihale teklifleri için istekler web siteniz incelenerek gönderilmektedir.

 1. Hurdacı Ailesi
  Hurdacı Ailesi

  Hayatınızı Yaşayın Paranın Kölesi Olmayın

İşiniz ne kadar önemli olursa olsun ailenizi, arkadaşlarınızı ihmal etmeyin. Zaman hızla geçip gidiyor ve geri döndürmenin de maalesef bir yolu yok. Bugün bitirmem gerek dediğiniz işler inanın hurda sektöründe hiçbir zaman bitmiyor. Unutmayın para çok şey ama her şey değil. İhtiyaçlarımızı gidermek için para bir araç. Biz de bu aracı kazanmak için çalışıyoruz. Ama maalesef bazen bunun bir araç olduğunu unutup hayatımızın tek amacı haline getiriyoruz.

Allah herkese helalinden çok kazanç sağlasın. Bugün az yarın çok kazanabilirsiniz ama giden gün ömürden gidiyor. İnsanların kalbini menfaatler için kırmayın. Annenize, babanıza, evliyseniz eşinize, çocuklarınız varsa onlara, dostlarınıza kısacası insanlara zaman ayırın. Bunun için çok özel şeyler yapmanıza gerek yok. Onların dertlerine ufacık da olsa ortak olmak yeterli olacaktır. Bir hafta sonu ailecek pikniğe gitmek hem onlara hem size ap ayrı bir enerji katacaktır. Unutmayın hurdacılık işi size sihir bir değnek vermeyecek. Tüm sorunlarınızdan bir anda kurtulmanızı sağlamaz. Hatta aksine başka başka sorunlarınızda oluşabilir.

İstanbul Hurdacılar Birliği olarak özellikle mesleğe yeni başlayacak olan hurdacı arkadaşlarımıza bir nevi yol gösterici olabilmek adına bu yazıyı kaleme aldık. Burada anlatılanlara inanıp inanmamak veya uygulayıp uygulamamak tamamen okuyan kişinin inisiyatifindedir. Ama her cümlesinde samimi düşüncemizi paylaştığımızı bilmenizi isteriz.

Hurdacı Nasıl Para Kazanır

Hurda, en basit tanımıyla artık kullanımı hiçbir şekilde mümkün olmayan malzeme demektir. Bundan dolayı birçok kişi için anlamı, sadece çöpe atılacak olan şeydir. Ancak durum hiçbir şekilde böyle değil. Çünkü artık kullanma ihtimali kalmamış olsa da, bunun değerlendirilmesi söz konusudur. İşte bunu yapan kişiye hurdacı adı verilir.

Hurdacı Neler Yapar?

Hurdacının yapmış olduğu işler son derece fazladır. Bunların neler olduğunu hemen şu şekilde ifade edelim;

 • Ev ya da iş yerlerinde artık kullanılmayan eşyaları alır.
 • Bunun için belli bir sistemi ve aynı zamanda fiyat tarifesi söz konusudur.
 • Ödeme işlemleri son derece hızlı şekilde ve peşin olarak yapılır.
 • Daha sonra bunların satılması gibi bir durum söz konusudur.
 • Yani bu malzemeleri alacak olan yerler vardır. Bunlar ise genellikle büyük fabrikalardır.
 • Çünkü bunların geri dönüşüm sistemi içine dahil olması gerekiyor.
 • Bu açından bakıldığı zaman son derece mantıklı olan bir piyasa. Üstelik herkesin kazançlı çıkması gibi bir durum var.
 • Önemli olan ise işini iyi yapan ve bunun yanı sıra ödeme konusunda sorun çıkarmayan bir işletme ile çalışmak.
 • Bunun için hemen en yakın hurdacı ile telefon üzerinden görüşme yapmak yeterli olacak.

Hurdacı Hangi Ürünleri Satın Alır?

 • En çok satın alınan ürünlerin içinde ahşaptan yapılmış olan tahta hurdalar söz konusu.
 • Özellikle paslanmayan metaller, geri dönüşüm sayesinde yeniden hayat bulur. Birçok kişi tarafından satılan ürünler, çok iyi fiyatlar üzerinden alınır.
 • Bunun yanı sıra metalleri hiçbir şekilde unutmamak lazım. Sektörün zaten büyük bir kısmını oluştururlar. Bunların içinde öne çıkanlar ise kurşun, bakır, çelik ve demirdir.
 • Eskimiş otomobil lastiklerinin de bu sektörde son derece çok büyük bir öneme sahip olduğunu biliyor musunuz? İstanbul hurdacı bunları satın alarak hemen geri dönüşüme kazandırır.

Hurda Fiyatları Nasıldır ?

Hurda fiyatları farklılık gösterir. Her hurdanın bu noktada son derece değişik bir işlevi söz konusudur. Hesaplama konusunda  gerek tek tek gerekse kilo usulü bir metot dikkat çeker. Sizde Güncel Hurda Fiyatlarını 0539 698 67 83 Nolu telefon ile bilgi Sahibi olabilir siniz?

Hurdacıyla İletişim Nasıl Kurulur?

Hurdacı telefonu üzerinden hemen iletişim kurmak mümkün. Özellikle hizmet konusunda bir zaman sınırlaması söz konusu değil. Yani hem hafta içi hem de hafta sonu hizmet alımı mümkün. Özellikle çok fazla ürün satmak isteyen kişiler içi hurdacı en kısa zaman dilimi içinde özel aracı ile gelerek keşif yapmaktadır.

2.El İnşaat Malzemeleri

İnşaata başlayacak olan, tamir ve tadilat için inşaat malzemesi arayalar için bir seçenek de ikinci el ya da bilinen adı ile çıkma malzemeler uygun fiyata bu olanağı sunmakta olup özellikle 2.el inşaat malzemeleriile tadilat ya da yeni bir inşaatı oldukça uygun fiyata halletmek mümkün olmaktadır. Çatı kiremitinden pencere kadar birçok inşaat malzemesine ulaşmada ikinci el satan firmalardan erişmek kolay ve daha uygun maliyetlidir. Söküm işlemi itina ile yapılır; bu sayede inşaat malzemeleri hali hazırda geri dönüşümlü olarak kullanılabilmektedir. Evini uygun maliyetle yenilemek ya da baştan yapmak isteyenler için en az hasarlı en sağlam çıkma ikinci el inşaat malzemeleri tercih edilebilir. Bu malzemeler ise ikinci el çıkma inşaat malzemesi satan firmalar aracılığı ile alıcılara ulaşmaktadır.

Hurdacı Olmak istiyorsanız Yapılması Gereken 10 Madde

 • Yer  Ve Dükkan 
 • Araç Filosu Ve Gereç
 • Web Sitesi
 • 60 Tonluk Tır Kantarı ve Dijital Kantar
 • Profesyonel Ekip  Saha Görevlisi Pazarlama
 • Geri Dönüşüm Belgesi
 • Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı Onaylı Belge
 • Ruhsat 
 • Sermaye

Hurdacılık Sektöründe Dikkat edilmesi gereken 10 Madde

 1. Hurda Almaya gittiğinizde Hurda Alımı Yapmadan Asla Ödeme Yapmayın
 2. Bina Yıkımında Anlaşma Yaptınız Fakat işe Başlamadan Asla Ödeme Yapmayın
 3. Hurda Alacağınız Yerde Hurda Satan İle Mutlaka Aranızda Sözleşme Yapın
 4. Faturası Olmayan İnşaat İskelesini  Kesinlikle Hurda  Almayın
 5. Hurda Kesimi Yaparken İş güvenli Son Derece Önemlidir
 6. Dolandırıcılara Kanmayın Kendilerine Ait Olmayan Hurdaları Satarak Başkasının Hurdasını Satabilirler
 7. Hurda Kablo Alımında Kablonun İçindeki Bakır mı Alüminyum Mu Mutlaka Kontrol Edin Alüminyum Çıkarsa Geçmiş Olsun
 8. Bir İşyerinden Hurda Alımında Mutlaka Patronları ile Konuşun Elemanlarından Hurda almayın Habersizce Satıyor Alabilir
 9. Hurdayı Alacağınız Şahıs Ve ya Şirket Mutlaka Telefon Üzerinde Verdiğiniz Fiyatta Teyit Edin O şekilde Yola Çıkınız
 10. 2.El Malzeme Sattınız Alıcı kişi EFT veya Havale Yapacağını Söylerse Mutlaka Yanınızda Yapsın Paranız Hesabınıza Düştükten Sonra işlem Yapınız

 Hurdacı Ne Demek ve Hurdacı Ne İş Yapar?

Hurdacı ne demek ve hurdacı ne iş yapar konusu insanlar tarafından sıklıkla merak edilen konulardandır Bunun temel nedeni insanların böyle bir işten nasıl kazanç sağlayabildiklerini merak etmeleridir. Mesleği ve sektörün ülke içerisindeki durumunu tanımlayarak işe başlamak daha doğru olacaktır. Bu sayede meslek hakkında yanlış ve eksik bilinenler de açıklamalar ışığında örtbas edilecektir. Hurda ne demek sorusuna cevap verirsek, kullanımı artık mümkün olmayan metal, plastik ya da kağıt içerikli materyallerin tümü olarak tanımlanabilir. Hurdacı ise de bu bahsedilen materyallerinden toplanması, tedarik edilmesi, ayıklanması ve geri dönüşüm işlemlerinin tamamını sürdüren kişi olarak tanımlanmaktadır.Arabayla hurda toplamak ya da çöpten hurda toplamak şeklinde tedarik işlemlerini güçleri yettiğince gerçekleştirebilirler.

Hurdacı Ne Demek,Türkiye’de Hurdacılık Sektörü

Türkiye’de hurdacılık sektörü tam anlamıyla gelişmiş bir yere sahip olduğunu söyleyemeyiz. www.hurdacilarbirligi.com gibi kuruluşların altında tekelleme faaliyetleri gösterdiği doğrudur fakat bu anlamda doğrudan bir çaba olduğunu söylemek zor. Hurda sayılacak materyallerin çeşidi ve sayısının artmasıyla gelişen teknoloji ürünlerinin de yarattığı kolaylıkla geri dönüşüm işlemleri eskiye kıyasla daha kolaydır diyebiliriz.

Hurdacı Nasıl Olunur?

Hurdacı nasıl olunur konusu sektör hakkında biraz bilgi edinmiş ve işi icra etmek isteyen kişilerin merak ettiği bir konu olmuştur. Temel anlamda hurdacılık adına çekirdekten yetişme tabiri denilen usta-çırak ilişkisi adı altında bir eğitim planı sektöre küçük çaplı bir atılımda bulunmak isteyenlere yetecekken, firmalaşma yolunda daha büyük adımlar atmak isteyenler için bu eğitim ne yazık ki yeterli kalmayacaktır. Bunun için yasalarla zorunlu tutulan Tehlikesiz Atık Toplama ve Ayırma Belgesi almak durumundasınız.

 Hurdacılık Belgesi Nedir ve Nasıl Alınır?

Hurdacılık belgesi olarak da bilinen Tehlikesiz Atık Toplama ve Ayırma Belgesi alma durumunu yasalarla zorunlu kılınmıştır. Büyük ölçekte hurdacılık sektöründe mesleğini icra etmek isteyen herkesin almasın gereken bir belgedir. Hurdacı olmak için sahip olmanız gereken belgeler:

 • Taahhütname
 • Mülkiyetle ilgili belge
 • İmza sirküleri
 • Vergi levhası
 • Ticaret Sicil Gazetesi
 • Kalibrasyon belgesi
 • Radyasyon ölçüm cihazı için bir belge
 • Rasyasyon ölçüm cihazını kullanacak teknik personelin yeterlilik niteliğinde olan eğitim sertifikası
 • ÇED görüş yazısı
 • Atıksu bağlantısı ile ilgili bir belge
 • Tesisin vaziyet planı
 • Proje özeti

Bunların haricinde hurdaları toplayacağınız tesis için de çeşitli yaptırımlar söz konusudur. Tesisiniz yasalara uygun olmasını belgelerle sağlamak durumundasınız. Tesis içerisinde olması gerekenler:

 • Toplama alanının zemini toprak ile temasın mümkün olmadığı beton ve türevi geçirimsiz bir materyalden yapılmış olmalıdır
 • Sular için bir drenaj sistemi oluşturmak zorunludur.
 • Tesis dışarıdan belli olmayacak şekilde çevreden izole edilmelidir.
 • Tesis ile ilişiği bulunmayan kişilerin girişine müsaade edilmemelidir.
 • Rasyasyon ölçüm cihazı gerekiyorsa mutlaka bulunmalı, kullanımını gerçekleştirebilecek eğitimli bir personel bulundurulmalıdır.
 • Atık malzemeler için ayrı ve özel konteynerlı alanlar meydana getirilmeli ve atık kodları oluşturulmalıdır.

 Hurdacı Ne Kadar Kazanır?

Hurdacı ne kadar kazanır sorusu birçok kişi azımsanacak bir şekilde cevaplandırılsa da, Türkiye’de hurdacılık işinde ciddi kazanımlar sağlayan firma ve kişiler olduğunu söylemekte fayda var. İşin zorluğu ile orantılı bir şekilde para kazanılır desek yanılmış olmayız. Her sektörde olduğu gibi bu sektörde de rekabet ortamı mevcuttur fakat doğru hamlelerde bulunarak tahmin edeceğinizden çok daha fazlasını kazanabilmeniz mümkün

Hurdacı ne demek ve hurdacı ne iş yapar, isimli yazımızda hurdacılık işinin esasları hakkında bilgi verdik bunun haricinde hurdacı olmak için sahip olunması gereken belgelerden söz ettik.

2022 Yılında Hurda Sektörü her sektörde olduğu gibi piyasa koşullarına göre çok düşüktür nedeni ise inşaat şanteyelerinin durması tatilatların yapılamaması

14 thoughts on “Hurdacı”

 1. Helal olsun, hayırlı güzel işler. Yazınız çok açıklayıcıydı biz de genç girişimciler olarak hurdacılık sektörüne girmek istiyoruz, her şeye sıfırdan başlayan bir birey olarak çok yararlı tavsiyeler verdiğinizi düşünüyorum bunun için çok teşekkür ederim.

 2. Benim evimde küçük bir atölyem var. Bu atölyede motorları söküp bakırlarını çıkartıyorum bu benim için sevdiğim hobi. Acaba hurdacılar motorları sökmeleri için benim gibi birilerini ararlar mı? Yani hurdacı motorları bana getirse bende söküp bakırlarını ona versem böyle bir iş imkanı olur mu diye düşünüyorum…Bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim.
  Ayrıca kendim motor sökümlerini videoya çekip youtube kanalımda da paylaşabilirim. Nihayetinde bakır söküm videoları oldukça fazla izleniyor….

 3. Allah razı olsun çok da güzel yazdınız vallahi gönülde tebrik ederim Allah gönlünüze göre versin inşallah

 4. Çok güzel bir açıklama ben anlamadım diyen beyin nakli yaptirsin emeğine sağlık ama işte girişimcilik varda fabrika ya ulaşamıyoruz

 5. Hurdacı değilim ama yazınızı keyifle okudum.. son derece faydalı ve samimi bir dil ile yazılmış.. Elinize kaleminize sağlık..

 6. Çok net çok güzel anlatmışsınız teşekkürler
  Bide kablo alimiyon çıkarsa gecmiş olsun demişsiniz çok güldüm

 7. Fabrikalar düşük tonajlara tenezzül etmiyor demişsiniz ortalama kaç tondan başlıyor alımları?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.