Atık Kağıt ve Karton Hurdası

Atık Kağıt ve Karton Hurdası ülkemizde binlerce kişinin görevlerinden biri de karton ve kağıtların toplanması olup, özellikle bu çalışmanın ardından hem geri dönüşüm hem de çevreye faydalı bir faaliyet gerçekleştirilmektedir. Aynı zamanda ek bir gelir kaynağı olan bu ticaret hizmetinde toplanan kağıt ve kartonlar, daha sonra geri dönüştürülmek üzere hurda karton alıcılarından toplanarak asıl alıcılara satılmaktadır. Kağıt ve karton atığı satın alırken genellikle kilogram başına satılır ve toplanan miktar kağıdın cinsine göre değişir. Aynı zamanda farklı illerde bu ticareti yapan, gazete, karton ve sadece kağıt alıp satan binlerce firma var.

Kitap ve Arşiv İmha

Hurda Karton Alanlar ve 2020 Fiyatları

Hurda denildiğinde akla genel itibari ile demir ve bakır ve benzeri malzemeler girse de aynı zamanda en çok alım satımının yapıldığı hurda türleri arasında kağıt ve kartonlar yer almaktadır. Bu noktada özellikle hurda karton alanlararasında bulunan firmalar kağıt ve karton türüne göre farklı fiyatlandırmalar yapmaktadır. Fakat küçük de olsa Türkiye genelinde aşağı yukarı fiyatlar benzerlik göstermektedir. Topladıkları kağıt ve benzeri tür hurdaların satılırken ne kadar ettiğini öğrenmek isteyenler için genel geçer fiyatları “Hurda karton alanlar ve 2020 Hurda fiyatları” şeklinde ifade etmek mümkündür.

  • Kağıt, karton ve türe göre fiyat farklılıkları bulunmakta olup çoğunlukla kilogramına göre ödeme tutarı da değişmektedir.
  • Buna göre başlıca kağıt hurdası alan firmaların birim fiyatlarını sizler için derledik.
  • A4 tipi normal bir fotokopi kağıdının hurda olarak satılması durumunda kg başına 0,55 TL ödeme yapılmaktadır.
  • Karton bardak olarak toplanan hurdalar için kg başında 1,20 TL ödeme yapılmaktadır.
  • Aynı zamanda beyaz hurda kağıt için kg başına 0,45 TL,
  • Peçete kağıdı olarak kullanılan hurda türü için ise yine 0,45 TL,
  • Renkli hurda kağıt için kg başına a0,25 TL,
  • İplik ya da bobin kağıdı olarak bilinen hurda türü kağıt için ise kg başına 0,32 TL ödeme yapılmaktadır.
Dosya Arşiv İmha

Atık Kağıt ve Karton Hurdası kapsamında, Hurda türü kağıt olarak aynı zamanda gazetelerin alım ve satımı da gerçekleştirilmekte olup bu noktada kullanılmış olarak satılan gazeteler için hurda karton alanlar tarafında verilen fiyatlar kg başına 0,50 TL ile 0,60 TL arasında değişiklik göstermektedir. Türkiye’nin birçok ilinde bu alımı yapan firmalar bulunmakta olup sitede detaylı bilgiler elde etmek mümkündür.

Hurda Kağıt Türleri

Hurda kağıt türleri, diğer hurda ürünleri gibi çok çeşitlidir. Hurda toplama, alım ve satım işi yapan birçok kişi tarafından en çok alım satım yapılan türlerden biri de kağıt hurdası olmakla birlikte birçok türde alım ve satımlar gerçekleştirilmektedir. Kağıt hurdası satmak isteyenler için en merak edilen konularda biri de hangi tür hurdanın alım satımının yapıldığı, hangi tür hurdaya ne kadar ücret ödendiği başta yer almaktadır. Türkiye genelinde de kağıdın her türünün alım satıma konu olduğunu ifade etmek gerekir. Özellikle hurda karton alanlar tarafından her türlü karton hurdası, günlük gazete, kitap ya da dergi, kutu, karton bardak ya da kağıt türü her türlü malzemenin alımı ve satımı hurda firmaları tarafından gerçekleştirilmemektedir.

Hurda alımı yapan firmalarca kağıdın ya d kartonun türüne göre birim başına ödeme yapılmaktadır. Kartona başka, A4 kağıda başka ve karton bardak gibi çok farklı türlere birim başına farklı ödeme gerçekleştirilmektedir. Bu noktada hurda karton alanlar tarafından hurdalar istediğiniz yerden alınabilir ya da hurdalarınızı firmalara kendiniz götürerek ücreti anında alabilirsiniz. Çevreyi de koruyucu bir piyasa olan kağıt be karton alım satımı bu sebeple önemlidir.

İstanbul Hurda Kağıt Alımı

Atık Kağıt ve Karton Hurdası yapan pek çok hurda faaliyeti gösteren tesisten bahsedebilmek mümkündür. Özellikle bu tesislerden bazıları, bugün bazı tesislerde hurda kağıt değeri düşmüş olsa da, hâlâ değerli hurdalar arasında sayılabiliyor. Bu hurda kağıt türleri arasında karton kağıt hurdası, defter ya da kitap hurdası gibi tonaj tutan ve temiz kağıt hurda türleri yer alıyor ve yüksek hurda fiyatları üzerinden bu kağıt hurdaları alınıyor.

Hurda kağıtların geri dönüşümü, ne yazık ki günümüzde çok da önemsenmemeye başlandı. Genel olarak İstanbul hurdacı firmaları, bu kağıt hurda türlerinden çok kâr elde edemediklerinden dert yanıyorlar. Çünkü İstanbul hurda sektöründe karton üzerine biçilen fiyatlar çok yüksek olmuyor. 

2 thoughts on “Atık Kağıt ve Karton Hurdası”

  1. Geri bildirim: Adıyaman Hurdacı Firmaları - En Yakın Hurdacı
  2. Geri bildirim: Osmangazi Hurdacı Esenyurt - En Yakın Hurdacı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.